Server Infomation

RAINCRAFT NETWORK

How do I play?

To play RAINCRAFT NETWORK we recommend Minecraft Version 1.16.5 to play. You can select different versions of Minecraft via the main menu when loading the launcher and select 1.16.5, the correct jar will begin to download.

Vote For RAINCRAFT NETWORK

To get the IP click on the Copy IP button (or copy the text PLAY.RAINCRAFT.NETWORK manually) and it will place the IP Address in your clipboard. Use CTRL+V to paste the copied IP Address into the Server Address box on Windows. CMD+X on Mac.

What Game Modes are on this Minecraft Server?

We allow servers to display 6 total Game Modes at maximum, so many server owners select the most popular ones for you to find the most players on. RAINCRAFT NETWORK supports the following: Cracked Faction KitPVP Minigames Network Skyblock

How popular is RAINCRAFT NETWORK?

Currently there is 45 online out of a possible 2021 maximum, so get on quick! The number of votes this month is 0 since the 1st. Voting allows you to get rewards for free such as Vote Keys for rolls on a chest drop.

Where is RAINCRAFT NETWORK hosted?

The Minecraft Server Hosting is located in Turkey which allows for the best connect speed when closest to the server. The server is currently Online.

What is this Minecraft Server?


SUNUCU IP ADRESİ: PLAY.RAINCRAFT.NETWORK WEB SİTESİ: https://raincraft.network Raincraft Network sunucusu konu tasarımından önce sunucu hakkında sizlere birkaç ufak bilgi verelim. Sunucu ekibimizden çoğu arkadaşımız 2020 Şubat ayından itibaren Türkiye'de vakti zamanında en büyük sunuculardan biri olmuş olan bir sunucuda yetkili olarak görev almış ancak buradaki talihsizlikler ve sıkıntılardan ötürü bu sunucudan ayrılmak durumunda bırakılmışlardır. Sunucu ekibimiz açılış için yaklaşık yirmi kişi olup tüm ekip arkadaşlarımız ile uzun bir süredir tanışığız. Raincraft Network sunucusunun kurucularından Semosedo yedi yılı aşkın bir zamandır sunucu yönetimi ile meşgul olup 2020'de piyasadaki ilk sunucusunu ortaklarıyla birlikte tekrar açmış ancak ortaklar arasındaki anlaşmazlıktan ötürü 2020 sonunda sunucu yönetiminden ayrılıp kendi sunucularını açma kararı almıştır. Semosedo'nun açılışında öncülük ettiği diğer iki sunucu da şu sıralar hâlâ aktif olarak oyun zevki sunmaktadır. SUNUCUMUZDA OYNAYABİLMEK İÇİN KOŞULLARIMIZ VE HEDEFİMİZ Sunucumuzda oyun oynayabilmek için ilk ve en önemli kuralımız efendi bir insan olmaktır. Sunucumuzda saygısız, laubali, kötü konuşma tarzları ve alışkanlıkları olan arkadaşları barındırmamaya gayret gösteriyoruz. Sunucumuzun asıl amacı daha büyük kitlelere ulaşıp hem siz güzel insanlara bir şeyler katmak, öğretmek hem de sizlerden öğrenmektir. Sunucumuzu yeni gören veya yeni katılan arkadaşlarımız topluluğumuzdaki ortamı ve oyun zevki ile birlikte buradaki kardeşliği fark edeceklerdir. ORTAMIMIZ VE SİSTEMLERİMİZDEN BİR ÖRNEK Sunucumuz topluluğunda Türkiye'de görmediğiniz veya fark etmediğiniz birçok yeni sistemi hem ilk katılışınızda hem de oynadıkça fark edeceksiniz. Bu sistemlerden yalnızca birisi kendi fikrimiz ve geliştirdiğimiz sistem olan Raintuber sistemi. Youtube'da gelişmek isteyen arkadaşlarımıza güzel bir örnek ve destek olan Raincraft Network Raintuber sistemi ile kanallarını yeni yüzlere göstermek isteyenler için oldukça güzel bir alternatif.

Most Recent Voters

Below are the five most recent players to vote for RAINCRAFT NETWORK and to recieve a reward. Once you have connected to the Minecraft Server you too will be able to vote and gain access to prizes.

Minecraft Player Username Score
{$lng->p_minecraft_no_review}

RAINCRAFT NETWORK

IP Address
PLAY.RAINCRAFT.NETWORK
Server Score
Status Online
Recommended Version 1.16.5
Host Location Turkey
Rank 2336
Total Votes 0
Website https://raincraft.network
Last Updated 187 minutes ago
Join Date 2021-01-25 11:12:03
Game Modes Cracked Faction KitPVP Minigames Network Skyblock
Supported Versions 1.16.5

Best Minecraft Servers